Maciej Cukier

Urodzony w 1971 roku w Zakopanem
Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski IVBV / UIAGM
Instruktor Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego
Wychowywałem się na jednej z najstarszych dzielnic Zakopanego - Strążyskiej, gdzie skałki w Reglu i Giewont były moim drugim podwórkiem. Po sąsiedzku mieszkali ciekawi ludzie związani z Tatrami: znani zakopiańscy przewodnicy, narciarze, ratownicy, kurierzy tatrzańscy. Dorastałem w środowisku, w którym narciarstwo, przewodnictwo i ratownictwo górskie było chlebem powszednim. W wieku 14 lat zainteresowanie górami pochłonęło mnie bardzo mocno i rozpocząłem działalność  w Zakopiańskim Speleoklubie. Latem 1990 roku mając 19 lat wyjechałem w Alpy do Chamonix, by  wrócić z  pierwszymi poważnymi drogami wspinaczkowymi na Grande Jorasse i  Les Curtis. W ten sposób zaczęło się na poważnie. W 1992 roku rozpocząłem przygodę z mało znaną jeszcze w Polsce dyscypliną: skialpinizm,  startując w zawodach Trofeo Carlo Marsaglia. Niedługo później 1993, 1994 i 2001 rok zaowocował startami w najtrudniejszych zawodach w skialpinizmie - Pierra Menta. Tam najlepsze - 20 miejsce uzyskałem w biegu na 140 kilometrów przy 10.000 metrów deniwelacji.

Na terenie Polski, Czech i Słowacji  w latach 1993-2003 kilkukrotnie odnosiłem sukcesy w tej dyscyplinie stając na podium. Skialpinizm pozwolił mi na zdobycie doświadczenia w zjazdach narciarskich drogami wspinaczkowymi np. w Szwajcari ze szczytu Munch 4107m.n.p.m., południową ścianą o nachyleniu 54 stopnie, a długości 600 metrów.  W latach 1989 - 2001 aktywnie uczestniczyłem w szkoleniach i wyprawach TOPR, wielokrotnie startując w międzynarodowych zawodach ratowników górskich. W latach 1999-2002 przeszedłem wiele szkoleń, które zakończyły się zdaniem egzaminu i uzyskaniem w 2003 roku licencji Międzynarodowego Przewodnika Wysokogórskiego IVBV / UIAGM.

Wszystkie moje pasje a szczególnie górskie rodziły się w towarzystwie ciekawych i doświadczonych ludzi, tak więc posiadając blisko 30 letnie doświadczenie zapraszam serdecznie w góry.